Ortodontik Tedavi Kimlere Uygulanabilir?

Ortodontik Tedavi Kimlere Uygulanabilir?

Ortodontik tedavi her yaştaki bireye uygulanabilmektedir fakat çocuklarda büyüme gelişme döneminde çenelerin büyüme potansiyelinden faydalanılabildiğinden yapılan ortodontik tedaviler daha kolay olur ve daha kısa sürer.

Dişler ve çevre dokular sağlıklı olduğu sürece dişleri ilgilendiren ortodontik tedaviler her yaşta uygulanabilir. Fakat çene kemiklerini ilgilendiren anomalilerde bireyin büyüme gelişim dönemi sona ermediyse ortodontik tedavi fonksiyonel ve hareketli apareyler ile yapılabilirken yetişkin hastalarda bu tedavi ancak ameliyatla sağlanır.

Süt dişlenmende döneminde yani okul öncesi yıllarda yapılan alışkanlık kırıcılar ve çene genişletme apareyleri çocuğun parmak emme, dudak ısırma, tırnak yeme gibi alışkanlıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunların mümkün olduğu kadar azaltılmasına yönelik uygulamalardır.

Karışık dişlenme dönemi ağızda hem daimi hem de süt dişlerinin bulunduğu dönemdir. Bu dönemde zamanından önce veya sonra süt dişlerinin kaybedilmesi alttan gelen daimi dişlere rehberlik edememesi sonucunda birtakım  yer darlığı problemleri oluşabilir.

Daimi dişlenme döneminde diş dizisindeki bozukluklar diş çekimi yapılarak veya yapılmadan sabit ya da hareketli aygıtlarla düzeltilebilir.

Çocuğunuzda dikkat etmeniz gereken ve ortodontik tedavi ihtiyacı doğurailecek ipuçları:


Erken veya geç sütdişi kaybı

Çiğnemede veya kapatmada zorlanma

Ağızdan solunum

Parmak emmek

Çapraşıklık, yanlış konumlanmış veya sürmemiş dişler

Aşırı ilerde veya geride konumlanmış çene

Yanak ısırma ve dudak ısırma

Önde konumlanmış dişler

Alt ve üst dişlerin temas etmemesi veya anormal bir şekilde kapanması

Dengeli olmayan yüz görünümü

Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığıdır.

Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için sizi Uzm.Dr.Dt.Esra Yılmaz TÜTER Gaziantep Ortodonti Kliniği'ne bekliyoruz.